Budowa i wydajność przedłużaczy bębnowych

lis20

Bardzo praktycznym rozwiązaniem, doprowadzenia energii elektrycznej w oddalone od stacjonarnego punktu zasilania miejsca, jest zastosowanie przedłużacza bębnowego. Jest to bardzo funkcjonalny przewód, którego chętnie używają pracownicy w halach produkcyjnych, na placach budów oraz podczas organizacji koncertów. Jednak aby kabel odpowiednio sprawdził się w konkretnych warunkach, należy dopasować do nich jego parametry techniczne.

Jakie normy muszą spełniać przedłużacze?
Przewody elektryczne są zbudowane z żył, czyli materiału przewodzącego oraz ich otuliny, której zadaniem jest odseparowanie wiązki przewodzącej od środowiska. Dobranie do produkcji konkretnych surowców może pozytywnie lub negatywnie wpływać na ostateczną wydajność, którą osiągną przedłużacze bębnowe. Według obowiązujących norm, wytwórcy muszą kierować się pewnymi kryteriami, które pomagają tworzyć bezpieczne i skuteczne wyroby. Dodatkowo każdy etap produkcji jest szczegółowo kontrolowany, a na podstawie wyników badań jakościowych, przedłużacze uzyskują certyfikaty oraz atesty, które potwierdzają dopuszczenie przewodów do sprzedaży i użytkowania. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na informacje o nich, ponieważ są one gwarancją bezpiecznego i wydajnego użytkowania.

Z czego wykonane są żyły w przedłużaczach?
Materiałem przewodzącym, po który powszechnie sięgają producenci, jest miedź elektrolityczna. Zawartość czystego pierwiastka miedzi Cu wynosi w nim około 99,9%, co oznacza, że przewód jest wykonany z niezanieczyszczonego metalu. Dzięki temu uzyskuje on bardzo dobrą przewodność elektryczną. Ma to ogromny wpływ na parametr Iz, który określa obciążalność prądową długotrwałą przewodów i kabli energetycznych. Opisuje on wartość prądu, która maksymalnie może przepłynąć przez przedłużacz posiadający konkretne właściwości techniczne. Intensywność przepływu energii musi być dobrana w taki sposób, aby nie rozgrzewać wiązki do zbyt wysokiej temperatury, która mogłaby powodować jej uszkodzenie. Odpowiednie dopasowanie rdzenia przewodu ma duże znaczenie dla jego ostatecznej wydajności i funkcjonalności.

Izolacje i osłony przewodów elektrycznych
Kiedy mamy już dobrany odpowiedni materiał oraz przekrój żył, drugim ważnym elementem procesu produkcji jest wykonanie izolacji przewodu. To właśnie to tworzywo decyduje o tym, czy przedłużacz bębnowy będzie bezpieczny oraz praktyczny. Najczęściej otulinę wykonuje się z poliuretanu, gumy lub polichlorku winylu. Grubość izolacji wpływa na wagę, którą osiąga przedłużacz bębnowy. Sklep oferuje bardzo wiele rozwiązań, jednak powinniśmy je dobierać w taki sposób, aby odpowiadały naszym potrzebom. To znaczy, że jeżeli kupujemy przedłużacz na budowę należy zwrócić uwagę na jego odporność na ścieranie i zmienne warunki atmosferyczne, natomiast jeżeli poszukujemy przewodów na hale lub do warsztatu, większe znaczenie będzie miała ilość gniazd oraz wytrzymała obudowa.

Przedłużacze bębnowe możemy stosować zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Kupując taki wyrób należy jednak zwrócić uwagę nie tylko na jego wagę i długość, ale również na materiały, z których jest wykonany. Dzięki temu będziemy przez długi czas cieszyć się funkcjonalnym i praktycznym przedłużaczem, który będzie bezproblemowo zasilał nawet te wymagające urządzenia elektryczne.

lis  20