Wytrzymałość i klasa szczelności przedłużaczy

lis20

Przedłużacze znajdują zastosowanie zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. W ofercie producentów znajdziemy takie przewody, które możemy zastosować tylko w domu lub przeznaczone do użytkowania w warunkach przemysłowych. Jak odróżnić, czy dane rozwiązanie sprawdzi się w konkretnych warunkach? Takich informacji dostarcza nam klasa szczelności, która jest określana dla gotowych wyrobów.

Trwała listwa antyprzepięciowa
Jednym z najbardziej popularnych rodzajów przewodów, które stosujemy w domu, jest listwa antyprzepięciowa. Sklep oferuje nam bardzo wiele rozwiązań tego typu, nadających się głównie do stosowania wewnątrz pomieszczeń. W asortymencie dostępne są przewody z różną ilością gniazd o długości od 1,5 do nawet 5 metrów. Listwy antyprzepięciowe stosujemy w miejscach suchych, w których nie są narażone na działanie pyłu lub innych zanieczyszczeń. Właśnie dlatego najczęściej są zakwalifikowane do klasy szczelności IP20.

Inne przedłużacze listwowe
Innym rodzajem przewodów elektrycznych są przedłużacze listwowe, które nie posiadają wbudowanych bezpieczników. Są to znacznie tańsze wyroby, po które równie chętnie sięgają właściciela mieszkań i domów. Ich długość jest wystarczająca, żeby skutecznie zwiększyć zasięg stacjonarnych gniazdek elektrycznych. Podobnie jak listwy antyprzepięciowe, te zwykłe również posiadają klasę szczelności IP20, ponieważ są przeznaczone do stosowania wewnątrz suchych pomieszczeń. Najczęściej ich izolacja jest wykonana z tworzyw sztucznych, które nie są zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne, dlatego nie zaleca się stosowania ich w warsztatach czy na placu budowy.

Jakie przedłużacze stosować w terenie?
Na budowie oraz w przemyśle nie sprawdzą się najprostsze przedłużacze, ponieważ nie są one odporne na działanie wody oraz czynników mechanicznych. W takim przypadku znacznie lepiej jest poszukać wyrobu, który posiada wyższą klasę szczelności. Do takich kabli można zaliczyć te budowlane, które spełniają normę IP44. Ten kod dostarcza nam informacji, że przewód jest odporny na wnikanie stałych ciał obcych o średnicy 1 mm i większej oraz jest wystarczająco szczelny, aby nie ulegać zniszczeniu podczas zachlapania wodą. Powinniśmy więc pamiętać, że przedłużacze budowlane posiadają odpowiednio wysokie parametry techniczne i nie zastępować ich innymi, mniej wydajnymi rozwiązaniami.

Wysokiej jakości materiały, z których wykonane są przewody oraz odpowiednia klasa szczelności, którą podaje producent, są gwarancją bezpiecznego używania przedłużacza w danych warunkach. Dlatego zanim przystąpimy do zakupu, powinniśmy szczegółowo odpowiedzieć sobie na pytanie, na jakie czynniki kabel będzie narażony. Znacznie ułatwi to wybór odpowiedniego przedłużacza, który będzie nam służył przez bardzo długi czas.

lis  20